Наемът като дял от заплатата: къде в София двустаен е под 35% от средната заплата
Често срещан ориентир е за наем да отиват не повече от около 35% от дохода. Средната брутна месечна заплата в София през второто тримесечие на 2026 г. е 1 943 € по предварителни данни на НСИ, а 35% от нея са 680 €. На 3 ноември медианата на двустаен в 21 от 30-те квартала е под тази граница, от 550 € в Люлин до 664 € в Бъкстон. Ако сметнем спрямо нетната заплата, около 1 508 €, двустаен под 35% няма в нито един квартал.
Данни от НСИ Публикувано 3.11.2026 · Обновено 3 ноември 2026 · 8 мин. четене
Заплатата, от която тръгваме
НСИ публикува средната брутна заплата на наетите по трудово и служебно правоотношение по области. За София (столица) данните за 2026 г. са:
Средното за първото тримесечие е 1 915 €, а за второто — 1 943 €. Това е заплата преди осигуровки и данък. При стандартните лични осигуровки от 13,78% и данък от 10% върху остатъка нетното е около 1 508 €. Според публикуваното от kik-info.com за промените от 1 август 2026 г. размерът на вноските за повечето наети остава без промяна. Таванът на осигурителния доход става 2 300 € и не засяга средната заплата.
Две уговорки. Първо, средната заплата не е типичната. Високите доходи я теглят нагоре, затова много хора изкарват по-малко от нея. Второ, 35% е ориентир, а не закон или банково правило. Колко можете да си позволите зависи от останалите ви разходи.
Двустаен срещу една средна брутна заплата
Медианата на двустаен на 3 ноември като дял от средната брутна заплата за второто тримесечие:
За целия град медианата на двустаен е 650 €, или 33,5% от брутната заплата. Двадесет и един квартала са под 35%. Най-евтините са Люлин и Красна поляна с 550 € (28,3%), Надежда с 579 € и Студентски град с 580 €. Девет квартала са над границата. Леко над нея са Красно село и Иван Вазов (35,2–35,3%), а Лозенец, Оборище, Дианабад и Драгалевци са на 36%. Ясно над нея са Кръстова вада с 775 € (39,9%) и Изгрев с 865 € (44,5%).
Медианата е средата на обявите. Важно е и колко от тях реално са под 680 €. За целия град това са 64,4% от двустайните на 3 ноември. По квартали:
| Квартал | Медиана двустаен | Двустайни до 680 € | Обяви |
|---|---|---|---|
| Обеля | 589 € | 100% | 38 |
| Красна поляна | 550 € | 96% | 57 |
| Студентски град | 580 € | 93% | 149 |
| Люлин | 550 € | 92% | 176 |
| Надежда | 579 € | 89% | 128 |
| Борово | 600 € | 83% | 77 |
| Гео Милев | 600 € | 80% | 108 |
| Младост | 650 € | 62% | 358 |
| Център | 650 € | 53% | 150 |
| Лозенец | 700 € | 40% | 149 |
| Изгрев | 865 € | 33% | 18 |
| Драгалевци | 700 € | 31% | 51 |
| Кръстова вада | 775 € | 16% | 124 |
В Обеля, Красна поляна, Студентски град и Люлин девет от десет двустайни се вписват в границата. В Кръстова вада — само един от шест.
Спрямо нетната заплата картината е друга
Наемът се плаща от нетната заплата. При около 1 508 € нето 35% са 528 €. Медианата на двустаен е над тази сума във всеки от 30-те квартала. Най-близо са Люлин и Красна поляна с 36,5% от нетото. В Центъра и Младост двустайният взима 43,1%, в Лозенец 46,4%, а в Изгрев 57,4%.
Само 18,3% от двустайните обяви в града са до 528 €. За човек с една средна заплата, който иска наемът да е под една трета от нетото, реалистичният избор е едностаен. Медианата на едностаен в града е 450 €, или 29,8% от нетото. В 23 от 26-те квартала с достатъчно данни за едностайни медианата е под 528 €. Изключенията са Център (549 €), Лозенец (550 €) и Кръстова вада (587 €). Три от четири едностайни обяви (74,4%) в града са до 528 €.
С една средна брутна заплата медианен двустаен в 21 от 30 квартала е под 35% от бруто. Спрямо нетното, около 1 508 €, под 35% остава само едностайният, в 23 от 26 квартала.
Домакинство с една и с две заплати
Ето как изглеждат медианите за града спрямо различни домакинства. Използваме средната брутна заплата от второто тримесечие и приблизителното нето:
| Домакинство | Доход бруто | Доход нето | Едностаен 450 € | Двустаен 650 € | Тристаен 800 € |
|---|---|---|---|---|---|
| една заплата | 1 943 € | ~1 508 € | 23% / 30% | 33% / 43% | 41% / 53% |
| две заплати | 3 886 € | ~3 016 € | 12% / 15% | 17% / 22% | 21% / 27% |
Първото число е спрямо брутото, второто спрямо нетото. С две средни заплати двойката може да наеме тристаен навсякъде в изследваните квартали и да остане под 35% от брутото. Най-скъпите тристайни медиани са в Бояна и Кръстова вада, по 1 200 €, или 30,9% от две брутни заплати. Спрямо две нетни заплати 81,5% от тристайните обяви в града са под 35%.
За самотен наемател с една заплата сметката е тясна. Двустаен се вписва в 35% от брутото в повечето квартали, но взима 43% от нетото за медианата на града. Добавете сметките за ток, отопление, вода, интернет и вход и делът расте с още няколко процентни пункта. Тогава съквартирант или едностаен стават реална алтернатива.
Съквартирант: как се разделя тежестта
Ако двама души с по една средна заплата наемат заедно, сметката се променя повече, отколкото при двойка. Причината е, че по-голямото жилище е по-евтино на квадрат и на човек. По медианите на града:
| Вариант | Наем общо | На човек | Дял от брутото | Дял от нетото |
|---|---|---|---|---|
| сам в едностаен | 450 € | 450 € | 23,2% | 29,8% |
| сам в двустаен | 650 € | 650 € | 33,5% | 43,1% |
| двама в двустаен | 650 € | 325 € | 16,7% | 21,6% |
| двама в тристаен | 800 € | 400 € | 20,6% | 26,5% |
Двама в тристаен плащат по 400 € и имат по своя стая. Това е по-малко от медианата на едностаен в града и остава под 35% от нетото за всеки с нетен доход от около 1 150 € нагоре. Затова тристайните в Люлин (700 €), Дружба и Овча купел (по 700 €) са сред най-изгодните варианти за двама работещи. Договорът трябва да е подписан от двамата или да урежда изрично кой отговаря за наема.
Делът почти не мърда през есента
Медианата на двустаен в града е 650 € в четири от петте ни снимки (15.09, 11.10, 21.10 и 03.11) и 630 € на 13 октомври. Като дял от брутната заплата за второто тримесечие това е 33,5%, а на 13 октомври 32,4%. За седем седмици натоварването не се променя. Съотношението ще се измести по-скоро от заплатите: между януари и юни 2026 г. месечните стойности на НСИ се движат от 1 818 € до 2 061 €. Ако заплатите продължат да растат, а наемите останат на есенното си ниво, делът ще слиза бавно.
Колко трябва да изкарвате за двустаен
Обратната сметка: какъв брутен доход прави медианния двустаен в квартала равен на 35% от заплатата.
- Люлин, Красна поляна: 1 571 € бруто, тоест 81% от средната заплата;
- Студентски град: 1 657 € (85%);
- Център, Младост, Дружба, Витоша: 1 857 € (96%);
- Лозенец, Оборище, Драгалевци: 2 000 € (103%);
- Кръстова вада: 2 214 € (114%);
- Изгрев: 2 471 € (127%).
Изводът е, че средната заплата стига за медианния двустаен в средата на града, но без голям резерв. В Лозенец и на юг от него трябва да изкарвате над средното. Кварталите в северозападната и западната част — Люлин, Обеля, Надежда, Красна поляна — дават най-голям запас.
Тези числа са за наема по обява. Ако преговаряте, можете да свалите още няколко процента. Медианното намаление при обявите, които стоят по-дълго, е 8,3%, според статията седем седмици пазар.
Не забравяйте сметките и първия месец
Делът от заплатата се променя силно, ако включите и останалите разходи. Два калкулатора помагат:
- калкулаторът наем към заплата сравнява наема с вашия доход, бруто или нето;
- калкулаторът за консумативи добавя зимните сметки според вида отопление и площта.
Отделно е първоначалният разход. При двустаен за 650 € депозит от един или два наема, първи наем и евентуална комисиона от 50–100% от наема правят между 1 625 € и 2 600 €. Това е почти една средна брутна заплата, платена наведнъж. Пресметнете го с калкулатора за разходи по нанасяне и планирайте спестяванията си, преди да тръгнете на огледи.
Често задавани въпроси
Колко е средната заплата в София през 2026 г.?
Според предварителните данни на НСИ средната брутна месечна заплата в София (столица) е 1 915 € през първото тримесечие и 1 943 € през второто тримесечие на 2026 г. По месеци е между 1 818 € през февруари и 2 061 € през март. Нетната е около 1 508 € при стандартните осигуровки и данък.
Какъв дял от заплатата е нормално да отива за наем?
Често използван ориентир е до около една трета от дохода, или 30–35%. Не е правило на закон или банка. При средна брутна заплата 1 943 € 35% са 680 €, а при нето около 1 508 € са 528 €. Колкото повече други задължения имате, толкова по-нисък дял е разумен.
В кои квартали на София двустаен е под 35% от средната заплата?
На 3 ноември 2026 г. медианата на двустаен е под 680 € в 21 от 30-те квартала. Най-ниски са Люлин и Красна поляна (550 €), Надежда (579 €), Студентски град (580 €) и Обеля (589 €). Над границата са Красно село, Иван Вазов, Лозенец, Оборище, Дианабад, Драгалевци, Бояна, Кръстова вада и Изгрев.
Мога ли да наема двустаен с една средна заплата?
По брутото да, в повечето квартали медианният двустаен е под 35%. По нетото, около 1 508 €, медианният двустаен в града взима 43%. Само 18,3% от двустайните обяви са до 528 €, колкото е 35% от нетото. С една заплата по-спокойният избор е едностаен, чиято медиана е 450 €.
Колко взима тристаен от бюджета на двойка?
При две средни брутни заплати, 3 886 €, медианата на тристаен в града (800 €) е 20,6% от брутото и около 26,5% от нетото. Дори в най-скъпите квартали, Бояна и Кръстова вада, медианата от 1 200 € остава под 31% от две брутни заплати.
Да ви помогнем да намерите квартира?
Кажете ни бюджета, броя стаи и срока. Ще се свържем с вас, за да уточним търсенето — безплатно и без ангажимент.
Източници
- НСИ, Средна брутна месечна работна заплата на наетите лица по статистически райони и области, 2026 (предварителни данни): https://www.nsi.bg/statistical-data/179/569
- kik-info.com, „От 01.08.2026: Осигуровки, МОД, ТЗПБ, болнични“ (размер на вноските и максимален осигурителен доход): https://kik-info.com/novini/novini-i-akcenti/Ot-01082026-Osigurovki-MOD-TZPB-bolnichni.208156.php
- Собствена снимка на обявите за апартаменти под наем в imot.bg за 136 квартала на София, 03.11.2026 (8 753 обяви)